News

 

ARTiculation Italia Final 2017

 

3 April 2017
Palazzo Strozzi, Florence
Adjudicated by Mario Codognato

 

First place was awarded to Ilaria Cendret for her presentation on Tracey Emin.
Second place was awarded to Beatrice Novaro for her presentation on Christo and Jeanne-Claude
Third place to Suela Ajdini for her presentation on Gilbert & George

HRH The Prince of Wales presented ARTiculation awards to 7 Italian students from schools in Rome, Naples, Carrara, Tuscania, Savona, Perugia and Imperia at the Final.

 

Final ARTiculation Italia HRH The Prince of Wales Awarding certificates_ Palazzo Strozzi

HRH The Prince of Wales congratulating the winner of ARTiculation Italia Final 2017

ARTiculation Italia 2017 Finalists with adjudicator Mario Codoganto

ARTiculation Italia 2017 Finalists with adjudicator Mario Codoganto

 

ARTiculation 2017 Final

 

Watch Sir Antony Gormley’s keynote lecture ‘Making Space’
given on the day of the ARTiculation 2017 Finals here

 

Clare College, University of Cambridge
Friday 10 March 2017
Adjudicated by Tim Marlow, Artistic Director of the Royal Academy of Arts
Keynote lecture given by Sir Antony Gormley RA

 

Congratulations to the nine finalist speakers

Felicity MacKenzie from Godalming Sixth Form College
Rose Lovegrove from Plymouth College of Art
Michael Beattie from Southmoore Academy
Anastasia Karamzina from Caterham School
Rebecca Alcaraz from Canford School
Alice Fryman from Manchester High School for Girls
Evie Shipp from Bishop Vesey’s Grammar School
Jaynil Patel from Bedford School
Helen Webley-Brown from Ashcroft Technology Academy

First Prize was awarded to Helen Webley-Brown from Ashcroft Technology Academy for her presentation on Berndnaut Smilde, Nimbus Sankt Peter, 2014

Second Prize was awarded to Anastasia Karamzina from Caterham School, Frida Kahlo, The Suicide of Dorothy Hale, 1939

Third Prize was awarded to Michael Beattie from Southmoore Academy Hélio Oiticica, Tropicália, 1967

9. ARTiculation Finalists 2017 with Tim Marlow_web

ARTiculation 2017 Finalists with Tim Marlow in the Fellows Garden, Clare College, Cambridge

1. Prize Winners_web Antony Gormley 2 web Crowd at Clare College

 

ARTiculation Prize 2017 Press Release

ARTiculation 2017 Final Press Release

 

ARTiculation 2017 Regional Heats and London Quarter Finals

 

South East Regional Heat, New Art Centre, Roche Court Sculpture Park
2 March 2017
Adjudicated by Hadrian Ellor-van Dekker

Congratulations to students from Burgate School and Sixth Form, Canford School, Maiden Erlegh School, St Helen and St Katharine’s School, Barton Peveril, Lord Wandsworth College, Dauntsey’s School, Totton College, Christ the King College, Heathfield School

The adjudicator awarded

First place to Rebeca Alcaraz from Canford School
Second place to Lottie Dennis from Burgate School and Sixth Form
Joint Third Place to Kane Lewis from Totton College

 

ARTiculation 2017 Speakers with Hadrian Ellory-van Dekker at New Art Centre

ARTiculation 2017 Speakers with Hadrian Ellory-van Dekker at New Art Centre

 

 

West Midlands Regional Heat
27 February 2017
Adjudicated by Dr Stacy Boldrick and Roger Hiorns

Congratulations to students from Wolverhampton ArtForm Youth Group and City of Wolverhampton College, Bushop vesey’s Grammar School, Derby High School, King Edward VI School, Stratford upon Avon, King’s School, Worcester, Lyng Hall School, Rugby School and Shrewsbury School

The adjudicator awarded

First place to Evie Shipp from Bishop Vesey’s Grammar School
Second place to Matthew Speechley from King Edward VI School
Joint Third Place to Bryony Adshead from Derby High School and Emily Bowden from Wolverhampton Art Gallery Youth Forum

ARTiculation 2017 Speakers with Roger Hiorns and Stacy Boldrick at The Ikon

ARTiculation 2017 Speakers with Roger Hiorns and Stacy Boldrick at The Ikon

 

 

London Regional Heat at The National Gallery
24 February 2017
Adjudicated by Penny Huntsman

Congratulations to students from Ashcroft Technology Academy, Camden School for Girls, Croydon High School, Godolphin Latymer School, Graveney School, Rydens Enterprise School, St. Marylebone School, St Michael’s Catholic Grammar School

The adjudicator awarded

First place to Helen Webley-Brown from Ashcroft Technology Academy
Second Place to Lewis Duncan from Camden School for Girls
Third place to Benjamin Kandler from Graveney School

 

ARTiculation 2017 Speakers and Penny Huntsman at The National Gallery web

ARTiculation 2017 Speakers and Penny Huntsman at The National Gallery

 

Central Southern Regional Heat at Ashmolean Museum of Art and Archaeology
22 February 2017
Adjudicated by Dr Janina Ramirez

Congratulations to students from Godalming Sixth Form College, St. Clare’s Oxford, St Mary’s ascot, The Abbey School, Tudor hall, Wycombe Abbey School

The adjudicator awarded:

First place to Felicity Mackenzie from Godalming Sixth Form College
Second Place to Lucy Walker from The Abbey School
Third Place to Alexa Woodhouse from Wycombe Abbey School

ARTiculation 2017 Speakers with  Dr Janina Ramirez at the Ashmolean 2

ARTiculation 2017 Speakers with Dr Janina Ramirez at the Ashmolean Museum of Art and Archaeology

 

Folkestone Regional Heat at The Quarterhouse
7 February 2017
Adjudicated by Richard Wentworth

Congratulations to students from The Skinners’ School, Simon Langton Girls’ Grammar, Bellerbys College, Brighton, Benedon School, Caterham School and Guilford High School.

The adjudicator awarded:

First Place to Anastaisa Karamzina from Caterham School
Second Place to Alayo Akinkugbe from Benden School
Joint Third Places to  Edward Lee from Bellerbys College and Josephine Johnson from Guilford High School

Quarterhouse with Richard Wentworth

ARTiculation 2017 speakers with adjudicator Richard Wentworth at the Quarterhouse, Folkestone.

 

East of England Regional Heat at Sainsbury Centre for Visual Arts
2 February 2017
Adjudicated by Ghislaine Wood

Congratulations to students from Sir Isaac Newton Sixth Form College, Habadashers’ Aske’s School for Girls, Jane Austen College, Bedford School, Hills Road Sixth Form College and Walden School.

The adjudicator awarded:

First Place to Jaynil Patel from Bedford School
Second Place to Isobel Williams from Hills Road Sixth From College
Third Place to Manon Lever from Haberdashers’ Aske’s School for Girls

ARTiculation 2017 speakers with Ghislaine Wood at the Sainsbury Centre

ARTiculation 2017 speakers with Ghislaine Wood at the Sainsbury Centre

 

Newcastle Regional Heat at the BALTIC
26 January 2017
Adjudicated by Laurence Sillars

Congratulations to students from ART MIX, Royal Grammar School, Southmoor Academy and Whitley Bay High School.

The adjudicators awarded:

First Place to Michael Beattie from Southmoor Academy
Second Place to Max Cooper-Clark from Royal Grammar School
Third Place to Cara Lloyd from Art Mix

ARTiculation 2017 speakers at BALTIC with Laurence Sillars

ARTiculation 2017 speakers at BALTIC with Laurence Sillars

 

Manchester Regional Heat at the the Whitworth
25 January 2017
Adjudicated by Rory Brooks CBE and Alison Wilding

Congratulations to students from Birkdale School, Loreto Sixth Form College, Manchester High School for Girls, Sheffield High School and Stockport Grammar.

The adjudicators awarded:

First Place to Alice Fryman from Manchester High School for Girls
Second Place to Lili Jones from Stockport Grammar School
Third Place to Atia Raja from Manchester High School for Girls

ARTiculation 2017 speakers with adjudicators Rory Brooks and Alison Wilding

ARTiculation 2017 speakers with adjudicators Rory Brooks and Alison Wilding

 

London Quarter Final at the Whitechapel Gallery
20 January 2017
Adjudicated by Joanna Stella-Sawicka

Congratulations to students from Bancroft’s School, St Paul’s Girls’ School, NewVIc, Brampton Manor Academy, Camden School for Girls, Welling School, Ibstock Place School, City College Brighton and Hove and St Michael’s Catholic Grammar School.

Two students from Camden School for Girls and St Michael’s Catholic Grammar School will go forward to speak at the National Gallery.

ARTiculation 2017 Whitechapel Gallery speakers with JOanna Stella-Sawicka

ARTiculation 2017 speakers with Joanna Stella-Sawicka at Whitechapel Gallery

 

London Quarter Final at the Courtauld Institute of Art
19 January 2017
Adjudicated by Dr Barnaby Wright

Congratulations to students from Epsom College, RES, UCS, Highgate School, Holland Park School, Latymer Upper School, Notting Hill and Ealing School and Upton Court Grammar School for taking part in the London Quarter Final at The Courtauld Institute of Art

Two students from RES and Ashcroft Technology Academy were selected to go through to the Regional Heat at the National Gallery.

ARTiculation 2017 London Quarter Final Speakers at the Courtauld Institute of Art with adjudicator Dr Barnaby Wright

ARTiculation 2017 London Quarter Final Speakers at the Courtauld Institute of Art with adjudicator Dr Barnaby Wright

 

Bristol Regional Heat at The Royal West of England Academy
16 January 2017
Adjudicated by Alison Bevan and Mariele Neudecker

Congratulations students from Taunton School, Exeter College, Arthaus, Cheltenham College, Plymouth College of Art, Redmaids’ High School, St Mary Redcliffe and Temple School and Cheltenham Ladies College.

The adjudicators awarded:

First Place to Rose Lovegrove from Plymouth College of Art
Second Place to Nina Butslova from Cheltenham Ladies’ College
Third Place to Annabelle Brand from Redmaids’ High School

ARTiculation 2017 RWA Alison Bevan and Mariele Neudecker

ARTiculation 2017 Bristol Regional at the RWA with adjudicators Alison Bevan and Mariele Neudecker

 

London Quarter Final at the Dulwich Picture Gallery
12 January 2017
Adjudicated by Prof Juan Cruz

Congratulations to students from South Hampsted High School, Queen’s Gate School, Wallington County Grammar, Kingsdale Foundation School, Godolphin and Latymer School, Harris Girls’ Academy East Dulwich, Graveney School and Chigwell School for taking part in the London Quarter Final at Dulwich Picture Gallery.

Two students from Queen’s Gate School and Graveney School were selected to go through to the Regional Heat at the National Gallery.

ARTiculation 2017 speakers at Dulwich Picture Gallery with adjudicator Prof Juan Cruz

ARTiculation 2017 speakers at Dulwich Picture Gallery with adjudicator Prof Juan Cruz

 

London Quarter Final at The Wallace Collection
10 January 2017
Adjudicated by Dr Lucy Davis

Congratulations to students from Townley Grammar, International School of Creative Arts, The Arts Educational School, Quinton Kynaston School, Croydon High School, Emanuel School, St George’s School, Radnor House School, St Marylebone School and Sandringham School for taking part in the first London Quarter Final at The Wallace Collection.

Two students from Croydon High School and St Marylebone School were selected to go through to the Regional Heat at the National Gallery.

ARTiculation 2017 Speakers at The Wallace Collection with adjudicator Dr Lucy Davis

ARTiculation 2017 Speakers at The Wallace Collection with adjudicator Dr Lucy Davis